Więcej niż jedno zwierzę: lama czy alpaka?

Więcej niż jedno zwierzę: lama czy alpaka?

Z pewnością spotkaliście się z wzdrygającą dla co niektórych ciekawostką na temat lam. Te urocze zwierzęta w pewnych okolicznościach nie zachowują kultury osobistej i…plują. A jak jest z alpakami? Jaka jest różnica między lamą a alpaką? Oto kilka faktów na temat tych włochatych zwierzaków.

Lama w Kniewie

Lama i alpaka – czy to to samo?

Cztery kopyta, cała masa wełny, słodkie oczęta i…jeden rodzaj zwierzaka? Lamy i alpaki to dwa odrębne gatunki, które różnią się od siebie wieloma cechami:

 1. Rozmiar i Wygląd:
  Lamy są zazwyczaj większe od alpak. Mają dłuższą szyję i większe uszy.
  Alpaki są bardziej zwarte, o krótszej sylwetce, z miękką i gęstą wełną.
 2. Wełna:
  Alpaki słyną z miękkiej, jedwabistej wełny, która jest ceniona w przemyśle włókienniczym.
  Lamy posiadają bardziej gruby, włóknisty i grubo zbudowany włos.
 3. Zęby:
  Lamy mają charakterystyczne dolne przednie zęby, które wystają z pyska, a ich kształt przypomina siekacze.
  Alpaki mają kły w górnej szczęce, co nadaje im uroczy wygląd „uszatych uśmiechów”.
 4. Charakter:
  Lamy są bardziej niezależne i bardziej skłonne do plucia w sytuacjach stresowych.
  Alpaki są zazwyczaj bardziej łagodne i przyjazne.

Zarówno lamy, jak i alpaki są zwierzętami jucznymi. Obydwa gatunki wykorzystuje się w Ameryce Południowej do transportowania ładunków na obszarach górskich, a udomowiono je już ponad 9000 lat temu! Wśród podobieństw można również wskazać dość wybiórcze upodobania kulinarne – oba gatunki potrafią grymasić w temacie jedzenia, gdy nie spełnia ono kryteriów czystości.

Dlaczego lama pluje?

Jeśli jesteśmy już przy temacie żołądkowym, to w osobie lamy warto przyjrzeć się najbardziej charakterystycznemu dla tego gatunku zjawisku – pluciu. Domeną lam jest plucie płynem o nieciekawej konsystencji w odpowiedzi na silny stres, zagrożenie i niepokój. Płyn ten jest sokiem żołądkowym, który wraz z niestrawionymi kawałkami trawy, roślin i np. zbóż dostarcza niezbyt przyjemnych walorów zapachowych. Kto kiedykolwiek oberwał taką mieszanką ten wie, jak wiele czasu potrzeba na pozbycie się tego osobliwego zapachu… Jedno jest też pewne – taki turysta z pewnością będzie miał szczęście! Lamy zamieszkujące Kniewo nieczęsto traktują w ten sposób odwiedzających je Gości 🙂

Lamy na Strusiej Farmie w Kniewie

Jeśli zastanawiacie się, gdzie można spotkać nie tylko lamy, ale także inne fascynujące zwierzęta, warto rozważyć wycieczkę weekendową do Strusiej Farmy w Kniewie. To atrakcja turystyczna dla dzieci i dorosłych z Trójmiasta, Kaszub i okolic. I tak – spotkacie tu więcej niż jedno zwierzę 😉

Strusia Farma to swoiste mini zoo, które oferuje niezapomniane przeżycia. Oprócz imponujących strusi afrykańskich, możecie u nas spotkać także urocze lamy. Dla dzieci to prawdziwa gratka – obserwowanie tych zwierząt, karmienie ich naszymi zbożowymi ciastkami i uczestnictwo w interakcjach to niezapomniana przygoda.

Jeśli wybierasz się do nas w miesiącach październik – kwiecień, sprawdź godziny otwarcia i zadzwoń do nas:

Strusia Farma – Kniewo

84-252 Kniewo
Aleja Lipowa 125
woj. pomorskie

tel.: +48 58 676 63 29
kom.: +48 695 733 553

e-mail: strusiafarma@wp.pl