Dożynki, czyli zakończenie lata inaczej

Dożynki, czyli zakończenie lata inaczej

Do końca wakacji zostały już niecałe trzy tygodnie. To czas bogaty w przygody, wycieczki, atrakcje rodzinne, wyprawy małe i duże. To również intensywny czas zbiorów plonów, a także zbliżającej się rolniczej fiesty – dożynek!

Dożynki to jedno z najważniejszych i najbardziej symbolicznych świąt w polskim kalendarzu, głęboko zakorzenione w kulturze wiejskiej. Jest to czas, kiedy rolnicy i mieszkańcy wsi świętują zakończenie żniw, dziękując za plony, które udało się zebrać. Tradycja dożynek sięga czasów pogańskich, a ich obchody odzwierciedlają związek człowieka z naturą i ziemią.

Historia dożynek

Dożynki, zwane również „świętem plonów” lub „wieńcem żniwnym”, mają korzenie w przedchrześcijańskich obrzędach związanych z kultem urodzaju. W Polsce obchodzone są od średniowiecza, a ich głównym celem było podziękowanie bóstwom za udane zbiory. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa, dożynki zostały włączone do kalendarza liturgicznego jako święto dziękczynne. Kościół katolicki nadał im nowy wymiar, wiążąc je z podziękowaniami Bogu za zbiory i urodzaj. W ciągu wieków dożynki ewoluowały, stając się wydarzeniem kulturalnym, które łączy społeczność wiejską. Obecnie dożynki organizowane są w jedną sobotę lub niedzielę sierpnia albo września – po zakończeniu żniw.

Tradycje dożynkowe

Tradycje związane z dożynkami są różnorodne i bogate w symbolikę. Najważniejszym elementem święta jest wieniec dożynkowy, upleciony z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz kwiatów. Wieniec, będący symbolem urodzaju i obfitości, jest niesiony w uroczystym pochodzie na czele orszaku dożynkowego. Poświęcenie wieńca w kościele lub na placu wiejskim to moment kulminacyjny obchodów.

Innym ważnym zwyczajem jest chleb dożynkowy, wypiekany z mąki pochodzącej z pierwszych zebranych ziaren. Chleb ten, symbolizujący trud pracy rolnika i błogosławieństwo plonów, jest dzielony wśród uczestników tego święta.

Obchody dożynek często obejmują także liczne konkursy, występy artystyczne, pokazy ludowe, a także jarmarki i kiermasze, na których prezentowane są lokalne produkty i rękodzieło. Jest to czas wspólnej zabawy, integracji oraz refleksji nad pracą na roli.

Dożynki w województwie pomorskim

Województwo pomorskie, znane z malowniczych krajobrazów, bogatej historii i silnych tradycji rolniczych, od lat kultywuje dożynkowe obrzędy. Dożynki w tym regionie to nie tylko wydarzenie lokalne, ale często o zasięgu regionalnym, przyciągające turystów i mieszkańców z różnych części Polski. To przecież idealna okazja, by z odwiedzanego regionu zaczerpnąć kultury i wiedzy!

Dożynki to święto, które z jednej strony kultywuje wielowiekowe tradycje, a z drugiej – adaptuje się do współczesnych realiów, łącząc pokolenia i przypominając o wartości pracy ludzkich rąk. Z naszej strony, również rolniczej, polecamy odwiedziny na dożynkach, których w naszym regionie nie brakuje, np. w miejscowościach: Owidz, Szemud, Pelplin, Kosakowo, Choczewo czy Puck.

Strusia Farma – Kniewo

84-252 Kniewo
Aleja Lipowa 125
woj. pomorskie

tel.: +48 58 676 63 29
kom.: +48 695 733 553

e-mail: strusiafarma@wp.pl